Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 3311 komentarzy

obiektywizm

programista - NIGDY NIE BĘDĘ ŻYŁ DLA INNEGO CZŁOWIEKA ANI PROSIŁ GO, BY ŻYŁ DLA MNIE

MMT coraz popularniejsza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co piszą inni na temat Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Co w związku z tym powinien robić zwykły obywatel?

Obserwator finansowy zamieścił trzy artykuły dotyczące Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Z jednej strony wypowiada się jej przeciwnik Kenneth Rogoff:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/nowoczesny-nonsens-monetarny/

z drugiej zaś zwolennik Rafał Woś:
 
Stanowisko pośrednie, choć raczej także z krytycznym odcieniem prezentuje artykuł z „The Economist”:
 
            Nie ulega wątpliwości, że ta teoria zdobywa popularność i być może jakieś jej elementy znajdą zastosowanie w działaniach monetarnych rządów. Warto zatem przeanalizować tę teorię po to, by jako zwykły obywatel adekwatnie na nią zareagować. Zareagować zaś po to, by uniknąć późniejszego rozczarowania i pretensji do całego świata że się zostało oszukanym i ograbionym ze swojej własności.

KOMENTARZE

 • Pragnę zauważyć
  że możliwość zastosowania MMT przez nasz rząd jest zapisana w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2019". Strona 8 operacje strukturalne NBP. Było to także w latach poprzednich. Idę o zakład, że właśnie z tych pieniędzy będą finansowane kiełbaski wyborcze Kaczyńskiego. Zasilenie tymi pieniędzmi sfery konsumpcji musi spowodować inflację. To właśnie inflacja ma "spiąć budżet". Ukrywanie tego taktu przed społeczeństwem jest bandytyzmem w biały dzień.
 • 5 x *
  Za przypomnienie tematu architektury monetarnej.
 • @nikander 11:42:28
  Operacje strukturalne NBP zostałyby uruchomione dopiero wtedy, gdy nie byłoby chętnych na obligacje rządowe i oprocentowanie tych obligacji by wzrosło. Ponadto Czerwińska właśnie opublikowała źródła finansowania tych obietnic i nie przewiduje ona znaczącego wzrostu poziomu długu publicznego - chyba nawet prognozuje minimalną nadwyżkę, jak słyzałem z informacji radiowych.
  Zwolennicy MMT, na przykładzie Rafała Wosia, twierdzą że inflacja to tylko straszak. Twierdzą że przecież FED "dodrukował" dużo pieniędzy a inflacji nie ma. Twierdzą także, że jakby ona już wystąpiła to wtedy po prostu zostaną podniesione podatki by ściągnąć nadmiar pieniądza.
 • @programista 11:56:26
  Dotychczasowe luzowanie ilościowe zarówno FED-u jak i EBC poszły do instytucji finansowych a nie do gospodarki. Dlatego inflacja dotknęła głownie rynku akcji i rynku nieruchomości.
 • @nikander 11:42:28
  W rynkach połączonych bez granic celnych i bez ceł inflacja zawsze odkłada się na wszystkich.
  Tak samo jak w stawach połączonych.
  Jeżeli dolejemy wody do jednego stawu to poziom wody (inflacja) podniesie się we wszystkich stawach do tego samego poziomu.

  Polski staw jest malutki w porównaniu do stawów UE (Niemcy, Francja...)
  Polski staw to ok 10% stawów UE. (strzelam bo nie wiem).
  Dolewając do stawu nawet 5% (inflacji) inflacja się rozłoży na 0.5% na wszystkich poprzez przepływ towarów w kierunku zwiększonej siły nabywczej.

  Polska jest w korzystnej sytuacji ... bo może dosypywać kasy do gospodarki (byle przez masowego obywatela a nie przez oligarchów) te pieniądze pracując w gospodarce dają większe zyski producentom niestety nie tylko Polskim...
  Możemy gonić tą metodą zachód i to oni muszą się martwić inflacją indukowaną przez Polski program wyrównywania poziomu życia.

  Inną metodą podnoszenia poziomu życia jest skuteczne i uczciwe opodatkowanie tzw zagranicy tak by zagranica żerując na Polskim rynku (pracowniczego, konsumenckiego) dzieliły się z Polską korzyściami.
 • @Oscar 16:10:35
  Tak jakby nie było zmiennych kursów walutowych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031