Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 3311 komentarzy

obiektywizm

programista - NIGDY NIE BĘDĘ ŻYŁ DLA INNEGO CZŁOWIEKA ANI PROSIŁ GO, BY ŻYŁ DLA MNIE

Nie zaprzęgaj wołu do karety

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielkości ujmowane w ilościowej teorii pieniądza są od siebie wzajemnie zależne, dlatego też tworzenie na podstawie tej teorii formuły emisyjnej doprowadziło by do powstania mechanizmu samonapędzającego.

Bloger Nikander zadał w swoim ostatnim artykule:
następujące pytanie: „jak zbudować formuły emisyjne na takie zjawiska monetarne jak: hiperinflacja, deflacja, stagflacja bez zaprzęgnięcia do tego ilościowej teorii pieniądza?”

 
Czym jest ilościowa teoria pieniądza i w jaki sposób może ona pomóc w rozstrzygnięciu wielkości emisji? Ilościowa teoria pieniądza to matematyczny zapis zależności pomiędzy wartością nominalną pieniędzy w obiegu (M), ogólnym poziomem cen (P) i realną wielkością PKB (Y). By można było te zmienne powiązać relacją równościową potrzebna była jeszcze wartość jakiegoś sztucznego współczynnika, nazwanego szybkością obiegu pieniądza (V):
 
 
M * V = P * Y

 
Dla celów utworzenia formuły emisyjnej powinno nas interesować, czy powyższa zależność pozwala na ustalenie w jakiś sposób zmiany wartości pieniędzy w obiegu na skutek zmian pozostałych wielkości z podanej zależności. Wydawało by się na pierwszy rzut oka, że jest to jak najbardziej możliwe i wykonalne, poprzez proste przekształcenie tej zależności z uwzględnieniem zamiast Y przyrostu tej wartości. Ta prostota jest jednak pozorna. Trzeba przecież najpierw rozważyć, czy wielkości wg których ma być wyznaczana wielkość przyrostu pieniędzy są niezależne od tej wyznaczanej wartości. Jeżeli bowiem taka zależność by występowała, to zmiana wartości pieniądza w obiegu powodowała by także zmianę jednego lub wszystkich pozostałych wartości i „wymuszała” ponowną zmianę wartości pieniądza w obiegu. Zachodziło by sprzężenie zwrotne i mógłby powstać układ samonapędzający się.
 
 
Formuły emisyjne jakie proponuje bloger Nikander wyznaczają wielkość emisji, czyli przyrost pieniądza w obiegu, na podstawie zmiany PKB oraz zmiany inflacji, symulującej zmiany poziomu cen. Natomiast współczynnik szybkości obiegu pieniądza V jest przyjmowany jako wartość stała. Tymczasem właśnie ten współczynnik powinien budzić jak największe wątpliwości. Informację o wielkości tego współczynnika mamy przecież tylko i wyłącznie z tej samej zależności. Była ona wyznaczana na podstawie danych historycznych w taki sposób by pasowała do relacji równościowej! Pójdźmy dalej – czy możemy założyć, że ogólny poziom cen (P) jest całkowicie niezależny od ilości pieniądza w obiegu (M)? Takie założenie oznaczałoby że w ogóle nie ma problemu jakichkolwiek formuł emisyjnych, bo źródłami opisywanych przez blogera Nikandera zjawisk hiperinflacji czy deflacji musiałoby być coś innego niż wielkość pieniądza w obiegu.
 
 
Wielkości ujmowane w ilościowej teorii pieniądza są od siebie wzajemnie zależne, dlatego też tworzenie na podstawie tej teorii formuły emisyjnej doprowadziło by do powstania mechanizmu samonapędzającego.
 
 
Rozważmy jeszcze na koniec, jaki paradoks przynosi nam idea konstrukcji formuły emisyjnej opartej na zależności ilościowej teorii pieniądza. Jeżeli chcemy wyznaczyć wielkość emisji pieniądza, która jest potrzebna do tego, by ilościowa teoria pieniądza została spełniona, to tym samym zakładamy że jest taki moment w którym ta teoria nie jest spełniona, nie obowiązuje. Dopiero dokonanie emisji ma przywrócić obowiązywanie teorii. Czyli że sama zależność ilościowej teorii pieniądza, jako nieprawdziwa nie powinna być stosowana. Z drugiej strony jeżeli uznajemy prawdziwość zależności ilościowej teorii pieniądza, czyli że uznajemy iż ta zależność jest zawsze spełniona, to oznacza że żadna emisja nie jest potrzebna dla utrzymania tej zależności.
 
 

Porównując zatem propozycje blogera Nikandera z założeniami Nowoczesnej Teorii Pieniądza( MMT), muszę przyznać że MMT nie mami nas żadnymi złudzeniami i sztucznymi mrzonkami. Pokazuje po prostu, że jedynym kryterium które ma do dyspozycji rząd w wyznaczaniu wielkości emisji pieniędzy, jest poziom inflacji. 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Tak się zastanawiam, czy wszyscy ekonomiści są idiotami, czy tylko znakomita ich większość?

  Na prosty, chłopski rozum:
  ilość pieniądza powinna pokrywać się z ilością towarów dostępnych na rynku.
  Pracując i wytwarzając dobra zwiększamy ich ilość, co powinno powodować potrzebę zwiększenia ilości pieniędzy na rynku. Inaczej nastąpi zmniejszenie obrotu i deflacja.
  Jeśli z kolei dodrukuje się za dużo - będzie inflacja.

  Na te procesy składają się jeszcze inne. To zużycie części wytworzonych dóbr. Lodówka ma określony czas użytkowania i traci swą wartość w czasie.
  Warto też pamiętać, że znaczna część wartości towarów ma charakter emocjonalny i sytuacyjny. Moda i okoliczności.
  Litr wody na pustyni Negav ma znacznie większą wartość niż na północy Norwegii.

  Zatem nie można dodrukować tyle pieniędzy ile wynosi PKB, ale tę wartość należy pomniejszyć o "zużycie".

  I cały problem polega na tym, aby wymyślić mierniki zużycia i oceny PKB.
  Reszta to bajki z mchu i paproci.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:00:15
  "Na prosty, chłopski rozum" doszedł szanowny Pan do genialnego odkrycia, iż drukować trzeba nie za mało i nie za dużo.
  A konkretnie ile to trzeba dopiero wymyślić. Przy wymyślaniu zaś wziąć pod uwagę że:
  - towar traci swą wartość w czasie
  - wartość towarów ma charakter emocjonalny i sytuacyjny
  - towary podlegają całościowemu lub częściowemu zużyciu albo dla konsumpcji albo dla produkcji innych towarów
  Każda z tych cech jest praktycznie niemierzalna, więc uwzględnienie jej w formule emisyjnej będzie praktycznie niemożliwe.

  Podsumowując jak nie było wiadomo jak tak i dalej nie wiadomo.
  Lecz oczywiście "wszyscy ekonomiści są idiotami, czy tylko znakomita ich większość" gdyż zajmują się problemem który szanowny Pan raczył w tak błyskotliwy sposób właśnie rozwiązać.
 • @Autor
  Nie zaprzęgaj wołu do karety, Lisa nie wpuszczaj do kurnika, Żyda trzymaj zdala od kreacji pieniądza. Przysłowie należało uzupełnić, co też uczyniłem..
  a jeszcze moje ulubione: "Co ma wisieć nie utonie", więc spokojnie pływaj podczas wakacji na plażach niestrzeżonych, nie utoniesz :)

  Takie pytanie pomocnicze, czy pieniądz jest Towarem?
  (od odpowiedzi zależy grubość gałęzi dębu)
 • @programista 15:42:13
  No widzi Pan: można dojść do rozsądnych wniosków.

  Tymczasem mamy naukę ekonomii, która oparta jest na różnych i do tego nie weryfikowalnych założeniach.
  Dlatego w...ny ma rację: najrozsądniejszym jest niedopuszczanie do kreacji pieniądza tych, którzy nastawieni są na manipulowanie.

  PS.
  Czy może Pan podać jakichś twórców modeli ekonomicznych, którzy nie są Żydami?
 • @wk..ny 16:21:55
  Pieniądz jest towarem. Nie zmienią tego faktu żadne groźby, bo tak pieniądz traktują ludzie w swoim działaniu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:03:48
  Jeżeli szanowny Pan tak sobie radzi z rozpoznawaniem ironii, to nic dziwnego że sprawy pieniądza budzą w Panu tak ogromny strach. Jedynym ratunkiem wydaje się szanownemu Panu to, by ludzie którzy się nim zajmują byli nieskazitelnie uczciwi - bo i tak nie będzie szanowny Pan w stanie ocenić podejmowanych przez nich działań.

  PS. Roman Rybarski - chyba żydem nie był?
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:03:48 POLECAM zapoznać się z podstawami....
  i nie szukać z jakiego plemienia pochodzi ale co pisze, sens sedno i meritum sprawy
  Będzie miał Nobla za
  Jasność, prostota, przejrzystość
  Od tego zacząć od JEDNEJ lekcji:
  Christian Economics
  https://www.garynorth.com/public/department181.cfm
  North publikuje także blog zatytułowany Deliverance from Debt, który zawiera porady na temat ulgi od długów. [15] Inna północna strona internetowa, "Free Christian Curriculum", ma na celu zapewnienie bezpłatnego chrześcijańskiego programu nauczania w domu dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. [16]
  Zaczynają i w Polsce wydawać go :
  http://slowoprawdy.pl/product.php?id_product=27
 • @andrzejw 19:40:10
  Tu nie ma o długach, a o kreacji pieniądza.
 • @programista 19:20:49
  Czy prace Romana Rybarskiego zostały wdrożone na dużą skalę, czy mają charakter podobny pracom Nikandera?

  (Nie mam nic wspólnego z ekonomią poza podejściem zdroworozsądkowym do tych spraw i nawet nie mam zamiaru zapoznawać się z tymi teoriami).
 • @programista 19:20:49
  PS. A co do ironii - moja była "dwupiętrowa" i stąd potraktowałem pańskie enuncjacje jako normalne.
  Ale z normalnością - to chyba Pan niewiele ma wspólnego skoro twierdzi, że pieniądz jest towarem. (Jest, ale tylko u pewnej nacji).
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:53:04
  Ludzie posługują się pieniądzem tak jak każdym innym towarem. Posiadają go, po wymianie z innymi ludźmi przestają go posiadać, sami decydują ile posiadanych pieniędzy wymienić na inny towar, pożyczają go innym ludziom. Podejście zdroworozsądkowe nakazuje nazywać rzeczo takich właściwościach towarem.
  Nic w zachowaniu ludzi nie wskazuje na to, by pieniądz miałby być czymś innym. Bo czym innym mógłby być?
 • @programista 21:18:32
  I jeszcze jest Pan rasistą uznając tę nację za jedynych ludzi.

  Co też pieniądze robią z człowieka...
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:00:15
  Kogo obchodzi deflacja poza zadłużonym rządem?

  USA cały XIX wiek rosły gospodarczo na deflacji.

  Systemy czyste od manipulacji istnieją (brak banku centralnego, lub też wolna konkurencja - kto chce zakłada bank centralny jaki chce, puszcza własną walutę) - 100% pokrycie w metalu, ustalona, skończona emisja całkowita (za to nieskończona podzielność, jak w przypadku kryptowalut). Z całą pewnością ilościowa teoria nie zapewnia tu nieskazitelności (ktoś wybiera co wliczyć w PKB, jak policzyć). Ostateczna decyzja o wielkości emisji jest od kogoś zależna.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:46:15
  Ktoś mógłby pomyśleć że szanowny Pan nigdy w ręku nie miał żadnego banknotu ani żadnej monety, że nigdy za nic nie zapłacił, nigdy nic za pieniądze nie sprzedał.
  Bo jeżeli takie czynności by Pan wykonywał to zgodnie z pańską "logiką" przynależałby Pan także do "tej nacji".
 • @programista 07:51:21
  No nie. Jeszcze manipulacja!!!
  Toż pisałem, że uwaga odnosi się do tych, którzy uważają pieniądz za towar.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:06:11
  Napisałem przecież, że uznaję pieniądz za towar, gdyż na to wskazuje sposób posługiwania się nim. Szanowny Pan stwierdził że w taki sposób posługiwania się pieniądzem (tzn. taki sam jak i innymi towarami) jest charakterystyczny wyłącznie dla "tej nacji". Dlatego też wymieniłem konkretnie te czynności pytając czy szanowny Pan nigdy ich nie wykonywał. Zakładając odpowiedź potwierdzającą wykonywanie tych czynności wyprowadziłem logiczną konkluzję tezy szanownego Pana.

  Szkoda, że trzeba najprostsze rzeczy rozbijać na atomy by zostać zrozumianym, bo jakikolwiek skrót myślowy powoduje od razu zarzut manipulacji.
 • @programista 15:42:13
  Szanowny Panie

  Ponieważ przygotowujemy kolejny sejmik Konfederatów (w Radomiu lub Łodzi) i chcemy ogłosić naszą doktrynę gospodarczą mam pytanie czy nie przyłączyłby się Pan do dyskusji przygotowawczej. Tezy są postawione tutaj: https://www.dropbox.com/s/vr0f7ro4qyna900/Polska%20doktryna%20gospodarcza.pdf?dl=0 Będzie kilka osób z górnej póki.
 • @programista 11:37:27
  5 x * za podgrzewanie tematu.
 • Uważam, że fajnie żyłoby się ludziom na świecie
  jakby nie to ciągłe mierzenie PKB.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:47:36 Manipuluje Pan chytrze przebiegle i po ..,..
  ....żydowsku, judaistycznemy, talmudycznemu

  POMIJAJĄC pierwszy link a za główny wątek biorąc dołączony w celach edukacyjnych wątek po słowie ,,także" opracowaniem Garego Northa JEDYNEGO PRAWDZIWEGO sposobu wychodzenia z zadłużenia

  Dotyczy:
  Pana manipulującego wpisu :
  Krzysztof J. Wojtas 25.06.2018 20:47
  będącego komentarzem do:
  andrzejw 25.06.2018 19:40:10
 • @nikander 20:45:18 Proszę się zapoznać z prawdziwym podejściem bo...
  ... to co Pan lansuje i się zajmuje to ...już przeszłość, ślepa uliczka, która się właśnie kończy

  DOWÓD: I PRZEGLĄD:

  Pan lansuje to samo, bo KTOŚ ma te wszystkie parametry ustalać a skomplikowanie tego MA ZA CELU UKRYCIE SEDNA I SPRAWY, czyli KONTROLOWANIA PIENIĄDZA

  Metale szlachetne zostały dobrowolnie wybrane jako pieniądze przez ludzi i nie zostały wskazane jako takie przez siły rządowe. Jednak bardzo wcześnie, gdy znaczenie pieniędzy stało się oczywiste, rządy przejęły kontrolę nad tymi metalami.
  Dzisiaj, ogólnie rzecz biorąc, cechy towaru, które czynią go akceptowalnym jako pieniądz, są ogólnie uzgodnione. Kiedy te cechy zostają porzucone, a rząd, z niecnych powodów, wymusza na ludziach fałszywy substytut, ustala się pieniądz fiducjarny. Nie jest to już pieniądz towarowy przekształcony w coś namacalnego.
  WPROWADZENIE: Gdzie jesteśmy, JAKI JEST STAN RZECZY I SPRAW
  Ta oszukańcza polityka może trwać tylko przez ograniczony czas. Ostatecznie rynek okazuje się potężniejszy....
  Błędem jest sądzić, że JAKIKOLWIEK KRAJ ma gospodarkę wolnorynkową. Gospodarka jest prowadzona przez konglomerat jednostek i specjalnych interesów, w rządzie i poza nim, w tym w Głębokim Państwie, które kontroluje centralne planowanie gospodarcze.
  Ich polityka stara się przekonać nieświadomego,.....
  Głównym celem państwa jest sfinansowanie niemoralnego i niewykonalnego systemu. Wiele można osiągnąć dzięki lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu moneta
  ,,Władający chcą kontrolować pieniądze jako sposób na zabezpieczenie bogactwa i utrzymanie władzy.
  Zaczęło się od King Croesus, kiedy zmonopolizował pierwszą monetę na świecie 2600 lat temu, i nadal trwa wraz z Rezerwą Federalną, trzymając się swojego autorytetu w zarządzaniu światowym systemem fidżajów dolarowych, mimo że spowodował on spustoszenie w naszym obecnym systemie finansowym.

  Sprawa złota,

  Przez lata jako członek Kongresu poparłem zasadę konkurowania walut na rynku,.....

  Statki KTÓRE zatonęły, obładowane złotymi i srebrnymi monetami, odzyskane setki lat później, gdy SIŁA NABYWCZA złota lub srebrnych monet zostały nietknięte. !!!
  Naturalne siły rynkowe zawsze wymagają likwidacji i korekty ekscesów, które centralne planety gospodarcze powodują manipulacją monetarną.
  Tworzenie pieniędzy z rzadka jest zachwytem polityków i potężnym narzędziem dla operatorów. Płacenie za ekstrawaganckie wydatki może być opóźnione przez długi czas, a beneficjenci nie płacą; niewinne ofiary.

  Deficytom sprzyja gotowość FED do ich monetyzacji, co byłoby niemożliwe w przypadku waluty określonej surowcem.

  Zdolność do tworzenia pieniędzy z powietrza gwarantuje, że wydatki wzrosną, rząd będzie rósł, a deficyty będą rosły, a bogactwo narodu zmniejszy się.
  Pieniądze bez pokrycia w metalach odstraszają moralność i tworzą niemoralne społeczeństwo. Wymaga odrzucenia standardu zamiennego towaru i może być egzekwowane tylko za pomocą potężnych przepisów prawnych dotyczących praw do przetargu.
  Świat prowadzony przy użyciu walut gotówkowych, z których każda definiowana jest jako relacja z dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową, gwarantuje konkurencyjne dewaluacje, nierównowagę w handlu i wojny handlowe.

  Czy kryptowaluty są odpowiedzią?
  Największym wyzwaniem będzie zaspokojenie potrzeby zapewnienia waluty z dokładną definicją jednostki rozliczeniowej.
  Współczesna waluta potrzebuje oświeconego podejścia do tego, jaka powinna być WŁAŚCIWA ROLA RZĄDU w społeczeństwie obywatelskim.

  Podstawowe pytanie sprowadza się do tego: Czy wszystkie nowe waluty muszą być oparte na czymś namacalnym?
  Podsumowanie

  Inwestorzy i politycy na całym świecie budzą się z faktu, że obecny system ekonomiczny długów i pieniądza fiducjarnego jest niezrównoważony i cicho i potajemnie przygotowują się na najgorsze.

  Podsumowanie:

  Rządy będą robić to, co zawsze robią w czasie kryzysu finansowego: chronić ludzi i bliskich głębokiemu państwu.

  Wszystkie waluty pieniężne są samoograniczające, ponieważ są oparte na oszustwie i są równoważne z podróbkami. Niestety, mogą one trwać przez dłuższy czas, powodując znacznie większe zniekształcenia ekonomiczne.

  PROBLEMY, które obecnie napotykamy, są przewidywalną konsekwencją tego eksperymentalnego systemu pieniądza fiducjarnego.
  Wspierała go ekonomiczna i polityczna filozofia, która promowała dziwny pomysł, że "drukowanie" nieograniczonych ilości pieniędzy i ignorowanie niebezpieczeństw związanych z zadłużeniem TWORZY BOGACTWO.

  Najważniejszą odpowiedzialnością jest przywrócenie miłości i zrozumienia wolności.

  Dążenie do DOBROWOLNOŚCI społeczeństwa powinno być naszym celem. Można to osiągnąć przez:

  Legalizacja konkurencyjnych walut.
  Brak podatku od sprzedaży i zysków kapitałowych od pieniędzy.
  Brak tolerancji dla oszustwa.
  Uchylenie prawnego środka płatniczego.
  Audytowanie Fed; z myślą o zniesieniu tego.
  Ujawnij zło w postaci bankowości rezerwy cząstkowej za oszustwo, jakim jest.
  Należy pamiętać, że każdy, kto promuje społeczeństwo bezgotówkowe, nie jest przyjacielem wolności wyboru w sprawach monetarnych.

  Najważniejszą inwestycją, jaką możemy zrobić, jest robienie wszystkiego, co jest w ludzkiej mocy, aby chronić wolność wszystkich osób. To jest obowiązek każdego, kto odkrył magiczną wartość życia w wolnym społeczeństwie.

  Nadszedł czas, abyśmy zaangażowali się w walkę o ponowne zainteresowanie zasadami, które skłoniły Kolonistów do oddzielenia się od Imperium Brytyjskiego.

  FAKT, że Włochy, niekoniecznie mistrz ekonomii leseferystycznej, mówią o równoległej walucie, aby konkurować z euro, może nam coś powiedzieć.

  My także powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zalegalizować konkurencję w stosunku do dolara amerykańskiego i wziąć udział w wielkiej debacie na temat dolara, metali szlachetnych i technologii krypto-blockchain.
  Może to brzmieć jak tylko obawa o "pieniądze", ale ma ona związek z życiem w wolnym i dostatnim społeczeństwie.

  CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, STUDIOWAĆ, POLECAM O TUTAJ:

  https://www.lewrockwell.com/2018/06/ron-paul/the-dollar-dilemma-where-to-from-here/

  NIECH ROZPOCZNIE SIĘ KONKURENCJA.
 • @nikander 20:45:18
  Jeżeli tylko termin i miejsce nie będzie kolidować z moimi wcześniejszymi zobowiązaniami to z chęcią się przyłączę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031